BM12B-PASS-1-TFT(LF)(SN)
BM12B-PASS-1-TFT(LF)(SN)
BM12B-PASS-1-TFT
DigiKey Part Number
455-BM12B-PASS-1-TFTTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-BM12B-PASS-1-TFTCT-ND - Cut Tape (CT)
455-BM12B-PASS-1-TFTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM12B-PASS-1-TFT
Description
CONN HEADER SMD 12POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 12 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BM12B-PASS-1-TFT Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.350" (8.89mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
11.1mm, 16mm, 16.2mm