BM11B-ZESS-TBT
DigiKey Part Number
455-4207-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM11B-ZESS-TBT
Description
CONN HEADER SMD 11POS 1.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 11 position 0.059" (1.50mm)
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.295" (7.50mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Outer Shroud Contact
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
9.4mm