BM10B-ZPDSS-TF(LF)(SN)
BM10B-ZPDSS-TF(LF)(SN)
BM10B-ZPDSS-TF
DigiKey Part Number
455-BM10B-ZPDSS-TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-BM10B-ZPDSS-TFCT-ND - Cut Tape (CT)
455-BM10B-ZPDSS-TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM10B-ZPDSS-TF
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1.5MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.059" (1.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BM10B-ZPDSS-TF Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Type
Outer Shroud Contact
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
9.5mm