BM10B-SRSS-TBT(LF)(SN)
BM10B-SRSS-TBT(LF)(SN)
BM10B-SRSS-TBT
DigiKey Part Number
455-BM10B-SRSS-TBTTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-BM10B-SRSS-TBTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM10B-SRSS-TBT
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.039" (1.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.167" (4.25mm)
Series
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
4.9mm