B20B-PADSS(LF)(SN)
B20B-PADSS(LF)(SN)
B20B-PADSS
DigiKey Part Number
455-B20B-PADSS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B20B-PADSS
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Insulation Height
0.402" (10.20mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Natural
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A
Style
Voltage Rating
250V
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
12.4mm