B10B-ZR-3.4
DigiKey Part Number
455-B10B-ZR-3.4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B10B-ZR-3.4
Description
CONN HEADER VERT 10POS 1.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.059" (1.50mm)
Category
Contact Length - Mating
0.094" (2.40mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
5.6mm