B10B-PADSS-1(LF)(SN) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
JST Sales America Inc.
In Stock: 6,472
Datasheet
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
B10B-PADSS-1(LF)(SN)
DigiKey Part Number
455-2001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B10B-PADSS-1(LF)(SN)
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Insulation Height
0.402" (10.20mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
2
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
12.4mm