Image for 30FE-BT-VK-N is not available
30FE-BT-VK-N
DigiKey Part Number
455-30FE-BT-VK-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30FE-BT-VK-N
Description
FE CONNECTOR (TOP)
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position FFC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.049" (1.25mm) Through Hole
Category
Height Above Board
0.295" (7.50mm)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Copper Alloy
Packaging
Bulk
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Flat Flex Type
FFC
Features
Low Insertion Force (LIF)
Mounting Type
Through Hole
Voltage Rating
200V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
30
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.049" (1.25mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Kinked Pin
Housing Color
White
FFC, FCB Thickness
0.30mm