24FLZ-RSM2-TB
DigiKey Part Number
455-24FLZ-RSM2-TBTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-24FLZ-RSM2-TBCT-ND - Cut Tape (CT)
455-24FLZ-RSM2-TBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24FLZ-RSM2-TB
Description
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
24
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.079" (2.00mm)