20PS-JMDSS-G-1-TF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20PS-JMDSS-G-1-TF |
Description | CONN PLUG 20POS R/A SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 20PS-JMDSS-G-1-TF Models |
Category | Pitch 0.020" (0.50mm) |
Manufacturer JST Sales America Inc. | Number of Rows 2 |
Series | Mounting Type Surface Mount, Right Angle |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features Solder Retention |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Connector Type Plug, Outer Shroud Contacts | Height Above Board 0.189" (4.80mm) |