12KR-D6S-P
DigiKey Part Number
455-2699-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12KR-D6S-P
Description
CONN SOCKET 12POS IDC 26AWG TIN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Rectangular Socket Connector IDC Tin 26 AWG
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bulk
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
26 AWG
Connector Type
Socket
Contact Finish
Tin
Contact Type
Female Socket
Color
Natural
Number of Positions
12
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)