Image for 12HR-4K-P-N is not available
12HR-4K-P-N
DigiKey Part Number
12HR-4K-P-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12HR-4K-P-N
Description
CONN RCPT 12POS IDC 24AWG TIN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 24 AWG
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Fastening Type
Detent Lock
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bulk
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
24 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Closed End
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Tin
Number of Positions
12
Color
Black
Pitch
0.098" (2.50mm)