11HR-6S-P-N
DigiKey Part Number
11HR-6S-P-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11HR-6S-P-N
Description
CONN RCPT 11POS IDC 26AWG TIN
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 26 AWG
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Detent Lock
Packaging
Bulk
Cable Termination
IDC
Part Status
Obsolete
Wire Type
Discrete
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
26 AWG
Contact Type
Female Socket
Features
Closed End
Number of Positions
11
Contact Finish
Tin
Pitch
0.098" (2.50mm)