10HR-6S-P-N
DigiKey Part Number
10HR-6S-P-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10HR-6S-P-N
Description
CONN RCPT 10POS IDC 26AWG TIN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 26 AWG
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Fastening Type
Detent Lock
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bulk
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
26 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Closed End
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Tin
Number of Positions
10
Color
Natural
Pitch
0.098" (2.50mm)