10FMN-BMTTR-A-TB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 1,525
Datasheet
10 Position FFC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
10FMN-BMTTR-A-TB
DigiKey Part Number
455-10FMN-BMTTR-A-TBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10FMN-BMTTR-A-TB
Description
CONN FFC VERT 10POS 1MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Height Above Board
0.201" (5.10mm)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Flat Flex Type
FFC
Features
Low Insertion Force (LIF)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm