KSW30B-1000
DigiKey Part Number
K531-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KSW30B-1000
Description
WIRE WW 30AWG PVDF BLUE 1000'
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Wire Wrap 30 AWG Blue Polyvinylidene Fluoride (PVDF) 1000' (304.80m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Manufacturer
Jonard Tools
Jacket (Insulation) Diameter
0.019" (0.50mm)
Series
Conductor Material
Copper, Bare
Packaging
Spool
Conductor Plating
Silver
Part Status
Active
Jacket Color
Blue
Wire Gauge
30 AWG
Ratings
UL Style 1423
Conductor Diameter
0.010" (0.25mm)
Jacket (Insulation) Thickness
0.004" (0.09mm)