30-B-50-010
DigiKey Part Number
B3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30-B-50-010
Description
WIRE WW 30AWG PVDF BLUE 3" 50PC
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Wire Wrap 30 AWG Blue Polyvinylidene Fluoride (PVDF) 0.250' (76.20mm, 3.00")
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.019" (0.50mm)
Manufacturer
Jonard Tools
Conductor Material
Copper, Bare
Packaging
Bag
Conductor Plating
Silver
Part Status
Active
Jacket Color
Blue
Wire Gauge
30 AWG
Ratings
UL Style 1423, VW-1
Conductor Diameter
0.010" (0.25mm)
Operating Temperature
105°C
Length
0.250' (76.20mm, 3.00")
Jacket (Insulation) Thickness
0.004" (0.09mm)
Jacket (Insulation) Material
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 18
Check for Additional Incoming Stock
Bag
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
WIRE WW 30AWG PVDF RED 3" 50PC
In-Stock: 4
WIRE WW 30AWG PVDF WHITE 3" 50PC
In-Stock: 946
WIRE WW 30AWG PVDF YELLW 3" 50PC
In-Stock: 2
Alternate Length
WIRE WW 30AWG PVDF BLUE 7" 50PC
In-Stock: 13
WIRE WW 30AWG PVDF BLUE 5" 50PC
In-Stock: 0
Unit Price:
WIRE WW 30AWG PVDF BLUE 4" 50PC