QSCP251Q0R9A1GV001T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
0.9 pF ±0.05pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Johanson Technology Multi-Layer High-Q SMD Capacitors | Datasheet Preview
QSCP251Q0R9A1GV001T
DigiKey Part Number
712-QSCP251Q0R9A1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSCP251Q0R9A1GV001T
Description
CAP CER 0.9PF 250V NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
QSCP251Q0R9A1GV001T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.05pF
Size / Dimension
0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.89mm)