QLCD250Q1R0B1GV001T
DigiKey Part Number
712-QLCD250Q1R0B1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
712-QLCD250Q1R0B1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
712-QLCD250Q1R0B1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QLCD250Q1R0B1GV001T
Description
CAP CER 1PF 25V C0G/NP0 0201
Detailed Description
1 pF ±0.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
QLCD250Q1R0B1GV001T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)