VPDV501W224K1GV001E
DigiKey Part Number
709-VPDV501W224K1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
709-VPDV501W224K1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
709-VPDV501W224K1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPDV501W224K1GV001E
Description
CAP CER 0.22UF 500V X7R 1825
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPDV501W224K1GV001E Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.140" (3.56mm)