VPCT501G221K1GV001E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 52,634
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 1,385
Datasheet
Similar
KEMET
YAGEO
In Stock: 2
220 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
VPCT501G221K1GV001E
DigiKey Part Number
709-VPCT501G221K1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPCT501G221K1GV001E
Description
CAP CER 220PF 500V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)