WP27D-S050VA3-R15000
WP27D-S050VA3-R15000
WP27D Overview
WP27D-S050VA3-R15000
DigiKey Part Number
670-2966-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2966-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2966-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP27D-S050VA3-R15000
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
WP27D-S050VA3-R15000 Models
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.7mm
Number of Positions
50
Height Above Board
0.028" (0.71mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)