TX24-30R-12ST-N1E
DigiKey Part Number
670-1374-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX24-30R-12ST-N1E
Description
CONN RCPT 30POS VERT GOLD
Detailed Description
30 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole Gold
EDA/CAD Models
TX24-30R-12ST-N1E Models
Mounting Type
Through Hole
Active
Mated Stacking Heights
18mm, 20mm, 24mm
Height Above Board
0.642" (16.30mm)
Number of Positions
30
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)