MX84B012NF1
DigiKey Part Number
670-MX84B012NF1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MX84B012NF1
Description
CONN PIN HEADER 12 POS R/A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.087" (2.20mm)
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Contact Length - Mating
0.303" (7.70mm)
Series
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.626" (15.90mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Syndiotactic Polystyrene (SPS), Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Mounting Flange
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A