KN01M16PK
DigiKey Part Number
670-KN01M16PK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KN01M16PK
Description
Interconnect Rectangular
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Male Module without Contacts 16 Position Crimp
Category
Size
M
Manufacturer
JAE Electronics
Termination Style
Crimp
Series
Voltage Rating
24V
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
3A
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C