JL05-6A24-28S-R
DigiKey Part Number
670-3084-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JL05-6A24-28S-R
Description
CONN PLUG FMALE 24POS SIL SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 (23 + PE) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Zinc
Series
Contact Finish - Mating
Silver
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Features
Coupling Nut, Ground Lug
Number of Positions
24 (23 + PE)
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
24-28
Cable Opening
1.291" (32.80mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C