FI-RE41S-VF
DigiKey Part Number
670-1204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-RE41S-VF
Description
CONN RCPT 41POS 0.02 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FI-RE41S-VF Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Height
0.183" (4.65mm)
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Female Blade Socket
Mated Stacking Heights
10.1mm, 16.1mm
Style
Board to Cable/Wire
Features
Shielded, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
0.8A per Contact