MDD200-22N1
DigiKey Part Number
MDD200-22N1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDD200-22N1
Description
DIODE MODULE GP 2200V 224A Y4-M6
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 2200 V 224A Chassis Mount Y4-M6
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 300 A
Manufacturer
IXYS
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Box
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 mA @ 2200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
Y4-M6
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
2200 V
Supplier Device Package
Y4-M6
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
224A