IXYN140N120A4
DigiKey Part Number
238-IXYN140N120A4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYN140N120A4
Description
IGBT MODULE 1200V 380A SOT-227B
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module PT Single 1200 V 380 A 1070 W Chassis Mount SOT-227B
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.7V @ 15V, 140A
Manufacturer
IXYS
Current - Collector Cutoff (Max)
25 µA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
8.3 nF @ 25 V
Packaging
Tube
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
PT
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
Single
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Current - Collector (Ic) (Max)
380 A
Supplier Device Package
SOT-227B
Power - Max
1070 W