IXTP102N15T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1,274
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
STMicroelectronics
In Stock: 564
N-Channel 150 V 102A (Tc) 455W (Tc) Through Hole TO-220-3
IXTP102N15T
DigiKey Part Number
IXTP102N15T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP102N15T
Description
MOSFET N-CH 150V 102A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
87 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5220 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
455W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 500mA, 10V