IXA37IF1200HJ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 584
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 225
Datasheet
IGBT PT 1200 V 58 A 195 W Through Hole ISOPLUS247™
IXA37IF1200HJ
DigiKey Part Number
IXA37IF1200HJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXA37IF1200HJ
Description
IGBT PT 1200V 58A ISOPLUS247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Gate Charge
106 nC
Packaging
Tube
Test Condition
600V, 35A, 27Ohm, 15V
Part Status
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr)
350 ns
IGBT Type
PT
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
58 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 35A
Supplier Device Package
ISOPLUS247™
Power - Max
195 W