DSA15IM200UC-TRL
DigiKey Part Number
238-DSA15IM200UC-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
238-DSA15IM200UC-TRLCT-ND - Cut Tape (CT)
238-DSA15IM200UC-TRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSA15IM200UC-TRL
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 15A TO252AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 15A Surface Mount TO-252AA
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
67pF @ 24V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
940 mV @ 15 A