DSA120C150QB
DigiKey Part Number
DSA120C150QB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSA120C150QB
Description
DIODE ARRAY SCHOT 150V 60A TO-3P
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 60A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
930 mV @ 60 A
Manufacturer
IXYS
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.8 mA @ 150 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-3P
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
60A