DNA30E2200PZ-TRL
DigiKey Part Number
DNA30E2200PZ-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
DNA30E2200PZ-TRLCT-ND - Cut Tape (CT)
DNA30E2200PZ-TRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNA30E2200PZ-TRL
Description
DIODE STANDARD 2200V 30A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 2200 V 30A Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 2200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
7pF @ 700V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
2200 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.26 V @ 30 A