CLA60MT1200NTZ-TRL
CLA60MT1200NTZ-TRL
CLA60MT1200NTZ-TRL
DigiKey Part Number
238-CLA60MT1200NTZ-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLA60MT1200NTZ-TRL
Description
TRIAC 1.2KV 66A TO268AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 1.2 kV 66 A Surface Mount TO-268AA
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
60 mA
Manufacturer
IXYS
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
1.2 kV
Package / Case
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Current - On State (It (RMS)) (Max)
66 A
Supplier Device Package
TO-268AA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.7 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
380A, 410A