MS3126F20-41S
DigiKey Part Number
1200-1266-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3126F20-41S
Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Detailed Description
41 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Number of Positions
41
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
20-41
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C