MS3126E16-26P
DigiKey Part Number
IMS3126E16-26P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3126E16-26P
Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Number of Positions
26
Features
Backshell
Shell Size - Insert
16-26
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C