MKJ3C7F7-10DN
DigiKey Part Number
1003-1527-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ3C7F7-10DN
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bulk
Shell Finish
Electroless Nickel
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
7-10
Voltage Rating
500VAC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C