MKJ1C7W13-37DA
DigiKey Part Number
1003-1595-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ1C7W13-37DA
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Orientation
A
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bulk
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
37
Shielding
Shell Size - Insert
13-37
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
500VAC
Mounting Feature
Bulkhead
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C