MDM-51SSM7-A174
DigiKey Part Number
1003-MDM-51SSM7-A174-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-51SSM7-A174
Description
CONN MICRO-D RCPT 51POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Series
Termination
Solder Cup
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C