DDMAMY-50P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 25
Amphenol Positronic
Amphenol Positronic
Air Electro, Inc.
In Stock: 19
New at DigiKey
Image for DDMAMY-50P is not available
DDMAMY-50P
DigiKey Part Number
1003-DDMAMY-50P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDMAMY-50P
Description
DDMAMY-50P
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Crimp
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
1700VAC
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Wire Gauge
18-30 AWG
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C