DBMM-25P-F179A
DigiKey Part Number
1003-DBMM-25P-F179A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBMM-25P-F179A
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT WW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Wire Wrap
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C