DAMN-15P-N-K87
DAMN-15P-N-K87
DAMN-15P-N-K87
DigiKey Part Number
1003-1959-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAMN-15P-N-K87
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C