SMHC2511-6R8MHF
DigiKey Part Number
3013-SMHC2511-6R8MHFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMHC2511-6R8MHF
Description
FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 4.5 A 60mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)