SM1608A-1R0MHF
DigiKey Part Number
3013-SM1608A-1R0MHFTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM1608A-1R0MHF
Description
FIXED IND 1UH 6A 22 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 6 A 22mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
22mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)