MOT-IG32GM 1:51
DigiKey Part Number
2685-MOT-IG32GM1:51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT-IG32GM 1:51
Description
32MM PLANETARY GEAR MOTOR - BRUS
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Gearmotor 99 RPM 2.55W 12VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
34.72 / 245.17
Manufacturer
ISL Products International
Power - Rated
2.55W
Packaging
Bulk
Size / Dimension
Round - 1.260" Dia (32.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.236" (6.00mm)
Type
DC Motor
Length - Shaft and Bearing
3.752" (95.30mm)
Function
Gearmotor
Mounting Hole Spacing
1.023" (26.00mm)
Motor Type
Brushed
Gear Reduction Ratio
51
Voltage - Rated
12VDC