MOT-I-81334-IG38
DigiKey Part Number
2685-MOT-I-81334-IG38-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT-I-81334-IG38
Description
38MM PLANETARY GEAR MOTOR, 24VDC
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Gearmotor 975 RPM 23.7W 24VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
32.91 / 232.42
Manufacturer
ISL Products International
Power - Rated
23.7W
Packaging
Box
Size / Dimension
Round - 1.496" Dia (38.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Type
DC Motor
Length - Shaft and Bearing
3.862" (98.10mm)
Function
Gearmotor
Mounting Hole Spacing
1.220" (31.00mm)
Motor Type
Brushed
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
88.18 / 622.72
Voltage - Rated
24VDC