MVA100018A
DigiKey Part Number
EPS422-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVA100018A
Description
AC/DC CONVERTER 18V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Efficiency
91%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.50" L x 2.50" W x 1.10" H (114.3mm x 63.1mm x 28.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cTUVus
Voltage - Output 1
18V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
5.6 A