MVA100015A
DigiKey Part Number
EPS421-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVA100015A
Description
AC/DC CONVERTER 15V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Efficiency
90%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.50" L x 2.50" W x 1.10" H (114.3mm x 63.1mm x 28.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cTUVus
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
6.7 A