MSA150015A
DigiKey Part Number
EPS442-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSA150015A
Description
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Efficiency
91%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 30.9mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cTUVus
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
10 A